Mapa zanieczyszczeń powietrza w Europie

    

Prezent na każdą okazję

Spójrzmy prawdzie w oczy. W Polsce nie jest tak źle

Dwutlenek azotu to główne zagrożenie dla jakości powietrza w Europie i na całym świecie. Nie jedno, ale najważniejsze.
Na mapie przygotowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) widać, że na terenie Polski tyko małe obszary na południu, w okolicach Górnego Śląska, Łodzi i Warszawy są skażone najbardziej. Dane te zostały opracowane w ramach programu Copernicus, przy współpracy Komisji Europejskiej.

Dwutlenek azotu powoduje zanieczyszczanie powietrza głównie w wyniku ruchu i spalania paliw kopalnych oraz w procesach przemysłowych. Ma ogromny wpływ na zdrowie człowieka, przyczyniając się w szczególności do problemów z oddychaniem. Zanieczyszczenie powietrza to nie tylko nasz problem, choć jak widać na mapie, dotyczy niewielkich obszarów, lecz globalne zagrożenie dla zdrowia i związane to jest z ochroną środowiska, zagrożeni są zwłaszcza dla mieszkańcy obszarów miejskich. Takie są wnioski ESA.

Dlaczego w Polsce podnosi się larum, mówi się w mediach o zadymionym Krakowie? Jak się okazuje, to wierutna bzdura. Fejki dla pożytecznych idiotów, oglądających antypolskie media. Wiadomo, że chodzi o ogromne pieniądze. Polska ma wciąż bardzo bogate zasoby naturalne. Węgiel nigdy nie był tani, a jego wydobycie wręcz niebezpieczne. Tym nie mniej, te koszty są drastycznie mniejsze od cen kupowanego gazu. Każdy, kto opala dom gazem wie, ile to kosztuje… Stąd bzdury o zagrożeniu środowiska, które jak się okazuje niszczy się, ale nie w Polsce…
Tymczasem, np w Niemczech wciąż buduje się nowe elektrownie węglowe, więc sprawa jasna…