Multikopter. Latające auto. Napęd wodorowy

    

Prezent na każdą okazję

napęd wodorowy

Nowy japoński multikopter jest zasilany paliwem wodorowym, ono może w przyszłości zrewolucjonizować transport na całym świecie.

W projekcie siły połączyli japoński gigant technologiczny NEC (Nippon Electric Company) oraz grupa Cartivator, która zrzesza ochotników i pasjonatów, na co dzień pracują w przemyśle samochodowym i lotniczym. Celem projektu było stworzenie w pełni funkcjonującego prototypu latającej taksówki, tzw. VTOL taxi (ang. vertical take-off and landing, czyli pionowego startu i lądowania) – skrzyżowaniem drona z helikopterem. Ideą takich pojazdów jest bezkolizyjny sposób poruszania się po zatłoczonych metropoliach poprzez użycie systemu autonomicznego pilotażu i nowatorskich silników.

Kluczowe jest tu użycie odpowiedniego systemu zasilania. Zwykle w prototypowych modelach latających pojazdów używa się cieżkich baterii litowych. W multikopterach pionowego startu i lądowania szczególnie ważny jest moment obrotowy, mocno uzależniony od jednostki napędowej. Jeśli jest nią ciężka bateria litowa, czas lotu jest bardzo krótki. Dlatego zastosowano paliwo wodorowe, które ze względu na swoją wydajność i gęstość być może zrewolucjonizuje cały światowy transport. Oprócz Japończyków z NEC używają go już Amerykanie – startup Alaka’i Skai w maju tego roku zaprezentował model multikoptera, który po jednym tankowaniu paliwa wodorowego może przelecieć prawie 645 kilometrów.

Multikoper NEC i Cartivatora bez problemu może pomieścić kilku pasażerów. Lot testowy odbył się jednak na razie bez nich – pojazd wzniósł się na kilka metrów nad boiskiem otoczonym płotem zabezpieczającym i był asekurowany za pomocą zakotwiczonej liny. Ilustruje to poniższy film, na którym słychać też, że maszyna jest wyjątkowo głośna. Do podróżowania takim środkiem transportu niezbędne będą więc zatyczki do uszu bądź specjalne wygłuszające słuchawki.