Woda, źródło życia

    

Prezent na każdą okazję

woda, pochodzenie wody, badania

Naukowcy od lat zajmują się czymś bardzo oczywistym z pozoru, chodzi o wodę…

Okazuje się, że woda ma rodzaj własnej pamięci, wręcz inteligencji. Nie można jej zniszczyć, unicestwić, ani tworzyć. Po prostu znalazła się na naszej planecie w takiej ilości i to trwa do dzisiaj. Podgrzana wyparuje, oziębiona zamieni się w lód. Zmienia swój stan skupienia, ale wciąż jest jej tyle samo i tak jest prawdopodobnie od zawsze. Do bardzo ciekawych wniosków doszli naukowcy, którzy próbują rozstrzygać skąd wzięła się woda na Ziemi i kiedy została tu niejako dodana. Wyniki badań sugerują, że możliwe są dwa rozwiązania. Jedno sugeruje, iż 30-50% wody pochodziło z tak zwanej chmury molekularnej, co czyni ją miliony lat starszą od układu słonecznego! Czy ktoś zastanawiał się nad tym biorąc szklankę z życiodajną wodą do ust?

Druga teoria mówi, że Ziemia “otrzymała” wodę z jakiegoś zimnego źródła, o temperaturze tylko kilka stopni wyższej od zera absolutnego. Symulacje chemiczne pokazały jednak, że nawet miliony lat w określonych warunkach nie gwarantują powstania tzw ciężkiej wody.
Uczeni przypuszczają, że woda pochodzi i została nam przydzielona, być może na innych planetach i układach słonecznych też, z jakiegoś starożytnego źródła. Przy czym słowo “starożytne” w odniesieniu do kosmosu i rozpiętości w czasie jego powstawania jest dla nas czymś niewyobrażalnym.
Ta teoria sugeruje, a wynika to z obserwacji astronomicznych, iż przed narodzinami gwiazd i systemów gwiezdnych tworzenie się wody z atomów tlenu i wodoru, tej ciężkiej, o temperaturze 10 stopni powyżej zera absolutnego, jest jednym ze składników wczesnych stadiów powstawania galaktyk. Czy to działa samoistnie, czy jest to działanie programowe? Tego nie wiemy…
Woda, to życie. Być może tu, w niej, znajdziemy odpowiedzi na wiele pytań, które zadajemy sobie od wieków.

JS